noclegi w sosnowych domkach
kuchnia pod dębem
wypoczynek blisko natury

Atrakcje okolicy

ranczo mustafa

RANCZO MUSTAFA

Sąsiadujące z Osadą Ranczo Mustafa jest idealne dla tych, którzy chcą poznać konie, nauczyć się z nimi obcować oraz krok po kroku poznać tajniki jeździectwa pod okiem doświadczonego instruktora. Przewodnikiem stada jest ogier Mustafa, laureat Derby Warszawa – Służewiec 1997. Na najmłodszych czekają kuce, dzięki którym dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem już od najmłodszych lat. Dla zaawansowanych jeźdźców dostępne są poranne i wieczorne przejażdżki brzegiem Morza Bałtyckiego. Na tych, którzy nie zdecydują się na spróbowanie swoich sił w siodle, czeka kawiarnia z tarasem widokowym oferująca ciasto własnego wypieku i kawę. Na terenie Ranczo Mustafa jest także mini ZOO z królikami, kotkami oraz różnego rodzaju ptactwem.

Więcej: www.ranczomustafa.pl

DĄBKI

Dąbki to nadbałtycka wioska uzdrowiskowa, położona po środku Pobrzeża Słowińskiego. Morze Bałtyckie ogranicza Dąbki od strony północnej natomiast od południa znajduje się duże, przybrzeżna jezioro Bukowo. Takie umiejscowienie sprzyja rozkwitowi turystyki, a szczególnie aktywnego wypoczynku – trasy piesze oraz rowerowe zachęcają do wypadów, jezioro to atrakcja dla fanów wodnych sportów. Tutejsze wypożyczalnie oferują wyposażenie wodniackie, zaś szkółki – kursy kitesurfingu, żeglarstwa, windsurfingu i innych dyscyplin. Nad jeziorem działa także marina żeglarska, a w sezonie po jeziorze pływa nieduży statek wycieczkowy. Dąbki od 2007 r. są uzdrowiskiem. Przez cały rok przyjeżdżają tu kuracjusze. Kuruje się w tym miejscu m.in. różne dolegliwości reumatyczne, kardiologiczne, choroby układu oddechowego oraz nerwice. Procesowi zdrowienia sprzyja mikroklimat – czyste przesycone jodem morskie powietrze miesza się z aromatem licznych drzew iglastych oraz rozległych lasów.

dąbki
jezioro dabki

JEZIORO BUKOWO

Położone na zachód od Darłowa i Dąbek jest dawną zatoką morską odciętą od Bałtyku przez Mierzeję Bukowską. Połączone jest z morzem Kanałem Szczyckim. Bukowo jest rajem dla wędkarzy – występuje w nim ok. 20 gatunków ryb – oraz dla amatorów sportów wodnych.

Kilka danych o jeziorze Bukowo:

  • powierzchnia jeziora: 1748 ha
  • długość jeziora: 8,8 km
  • szerokość jeziora: 3,4 km
  • głębokość maksymalna jeziora: 2,8 m
  • długość linii brzegowej: 23 mkw

DARŁOWO

Darłowo to jedno z najstarszych miast na Pomorzu, liczy ponad 700 lat. Darłowo jest miastem królewskim – w 1382 urodził się tu Eryk Pomorski, znany jako król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VII oraz król Szwecji. Po detronizacji, kolejno ze wszystkich tronów, wrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto; tu został pochowany. Kolejnym władcą zasłużonym dla Darłowa i całego Pomorza Zachodniego był Bogusław X Wielki, który zjednoczył region w jedno księstwo ze stolicą w Szczecinie. Pozostałością po królewskiej przeszłości Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum.
Miasto dzieli się na dwie części: Darłowo i Darłówko (kąpielisko). W Darłowie funkcjonuje port morski, który usytuowany jest w ujściu rzeki Wieprzy. Jest on zarówno portem rybackim, handlowym, jak i turystycznym. Każdego roku przeładowuje się tu od kilku do kilkunastu tysięcy ton ładunków. Od kilku lat Darłowo ma stałe, letnie połączenie turystyczne z duńskim Bornholmem, realizowane przez statki Żeglugi Gdańskiej. Port dostępny jest dla łodzi motorowych i jachtów, których przybywa z roku na rok coraz więcej. Na turystów czekają piaszczyste i słoneczne plaże, czysta woda, mikroklimat pozbawiony wpływu przemysłu oraz rzeki, w których licznie występują ryby z gatunku łososiowatych. Od północy granicę Darłowa wyznacza 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą, pasem wydm. Miasto charakteryzuje się korzystnym mikroklimatem o dużym nasłonecznieniu i sporej wilgotności powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Obszerne tereny leśne i brak większych zakładów przemysłowych są gwarancją czystego powietrza. Czyste kąpieliska są zasługą korzystnych prądów morskich.

Darłowo centrum
zamek Darłowo
Darłówko centrum

DARŁÓWKO

Nadmorska część Darłowa leżąca u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, na Wybrzeżu Słowińskim. Darłówko pełni w sezonie letnim funkcję turystyczno-wypoczynkową.
Darłówko stanowi północno-zachodni obszar miasta oddzielony od głównej zabudowy miasta podmokłym terenem, w odległości ok. 2 km.
Znajduje się tutaj ujście rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Rzeka poprzez kanał portowy rozdziela miasto na dwie części północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Około 0,5 km na południe od zabudowy mieszkalnej Darłówka do Wieprzy uchodzi rzeka Grabowa.
Całe Darłówko objęte jest obszarem chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. Główna część kanału portowego Wieprzy objęta jest specjalnym obszarem ochrony siedlisk „Dolina Wieprzy i Studnicy”.
Przy południowo-zachodniej części Darłówka znajduje się jednostka wojskowa 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.
W Darłówku znajdują się: port morski, latarnia morska, aquapark.
Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Znajdują się tu również pozostałości stanowiska po największej poruszającej się po torach armacie świata, zbudowanej przez Niemców i pieszczotliwie zwanej Dora.

Zarezerwuj już dziś!

Pobyt dla całej rodziny nad morzem i blisko natury